– Vi bruker en algoritme som finner den kombinasjonen av utforming og drift som gir lavest kostnad. Ett av funnene våre er at bergvarme bidrar til økt bærekraft, men bergvarme er dyrt og foreløpig ikke lønnsomt for enkeltstående eneboliger. Det er derfor behov for ytterligere insentiver fra myndighetene for bergvarme, siden bergvarme kan være en viktig faktor for reduksjon av strømbehovet i Norge, sier Ellen Nordgård-Hansen, seniorforsker i NORCE.
Hvis flere bedrifter og privatpersoner tar i bruk fornybar energiproduksjon og energilagring, vil behovet for å oppgradere strømnettet også reduseres.
Det er mulig å gå flere sammen om bergvarmeanlegg, samt å legge til rette for dette ved nybygg. Slike anlegg kan brukes i rekkehus, blokker og borettslag generelt i Norge, samt i større bygg som sykehus og skoler.
– Hensikten med simuleringen er å undersøke hvordan politikk påvirker hvor bærekraftig det er økonomisk lønnsomt å drive et energisystem. Kravene til oppvarming og kjøling endres med tid og sted, det samme gjør tilgjengelig areal for solcelleproduksjon og eksternt tilgjengelige energikilder. Til hvert enkelt hus eller prosjekt, vil denne typen analyse derfor være nyttig for å se på hvordan ytelsen til et energisystem påvirkes når retningslinjene endres, sier Nordgård-Hansen.
Forskerne har sett på en norsk enebolig hvor energisystemet består av solcelleanlegg for energiproduksjon og batterier og bergvarme for energilagring.