Gå rett til innhold

NORCE skal redusere kostnader og bli mer effektiv

Camilla S portrett2 1

Konsernsjef i NORCE, Camilla Stoltenberg.

Aktuelt

Publisert: 12.11.2025
Oppdatert: 12.11.2025

Målet med tiltakene er sunn økonomisk drift og å styrke kjernevirksomheten.

NORCE er et uavhengig forskningsinstitutt som bidrar med kunnskap for samfunns- og næringsutvikling, og håndtering av globale utfordringer som klima, sikkerhet og demokrati.

– NORCE skal være et veldrevet og faglig sterkt forskningsinstitutt, med evne til å endre seg raskt og levere fremragende forskning som tas i bruk av samfunnet og næringslivet, sier konsernsjef Camilla Stoltenberg.

For å være konkurransedyktige må vi skape et økonomisk grunnlag som gir oss strategisk handlingsrom. Vi skal bli fremragende der vi er gode. Vi skal identifisere nye samfunnsoppgaver og markeder, og utvikle nye arbeidsmåter. Da må vi ha kontroll på økonomien.

– Kostnadene våre er høyere enn inntektene, og tiltakene vi hittil har iverksatt, har ikke vært tilstrekkelige. Vi må utvikle organisasjonen for å være beredt for fremtiden, sier konsernsjef Camilla Stoltenberg.

Det innebærer at deler av organisasjonen nå får invitasjon til å søke om sluttpakker. De som inviteres til å søke, jobber i de delene av organisasjonen der reduksjon i antall ansatte er nødvendig. Samtidig åpner vi for at alle ansatte kan søke.

For å sikre en økonomisk sunn drift fremover, er det beregnet at antall ansatte i NORCE må ned tilsvarende omkring 80 årsverk. Målet er å få det til frivillig, ved hjelp av sluttpakker.

Samtidig setter vi i gang et større endringsprogram i NORCE som skal gjøre forskningsinstituttet sterkere og klart for fremtidige utfordringer.

Alle avtalte prosjekter, oppdrag og søknader skal gjennomføres som normalt.

Planen er å være i mål med omstillingen i løpet av første halvår i 2026.

Kontaktperson

Camilla Stoltenberg
Camilla Stoltenberg

Konsernsjef

Kontaktperson

Camilla Aadland
Camilla Aadland

Kommunikasjonssjef