I Regjeringens forslag til utredningsområder er det kartlagt 15 områder langs kysten av Norge. 11 av disse områdene er antatt utbygget med bunnfaste installasjoner.
– Regjeringen sitt mål er å legge til rette for at Norge har tilgang på rikelig med fornybar og rimelig kraft, slik at dette også i framtiden er et fortrinn for norsk industri og bidrar til verdiskaping og sysselsetting i hele landet, sier statsminister Jonas Gahr Støre i pressemelding om regjeringens havvindsatsing.
– Regjeringen ønsker en omfattende satsing på havvind. Dette vil gi mer kraft til den økende etterspørselen vi ser gjennom elektrifiseringen av det norske samfunnet, bidra til teknologiutvikling og kostnadsreduksjoner og utvikle norsk industri, sier olje- og energiminister Marte Mjøs Persen i pressemeldingen.
– Målet vårt er at vi skal ha lave strømpriser for folk i Norge, sier finansminister Trygve Slagsvold Vedum.
Og næringsminister Jan Christian Vestre legger til at Norge har verdens beste fagarbeidere, ingeniører og leverandørindustri. - Med den kompetansen og tilgang til ren kraft har vi store muligheter til å bli en grønn industrigigant.
Det var statsminister Jonas Gahr Støre, finansminister Trygve Slagsvold Vedum, olje- og energiminister Marte Mjøs Persen og næringsminister Jan Christian Vestre som la frem regjeringens satsing på havvind 9. februar.
Fred Sodha, administrerende direktor i ISQ mener Norge kan bli først i eksport av teknologi til kystnasjoner med miljøambisjoner verden over. - Ved å flytte arbeid til land bidrar vi også til å skape flere lokale arbeidsplasser og øke sikkerhet. Vi har gode ingeniører fra offshore. De må læres opp til å tenke annerledes, sier Fred Sodha, administrerende direktør i ISQ.