Stadig flere miljøvennlige busser frakter passasjerer rundt i norske byer og distrikter. Men selv med store elbuss-flåter er det fullt mulig optimalisere driften.
NORCE-forsker Bjørnar Jensen har utført analyser i et samarbeidsprosjekt med bedriften Saga Tenix, som blant annet leverer IT-løsningene til KEOLIS sin elbuss-flåte i Bergen, en storsatsing i nordisk sammenheng.
Resultatene peker på en rekke muligheter, og at det finnes et klart uutnyttet potensial for busselskapene:
– Vi kan bidra til å styrke både driftssikkerhet, planlegging og ressursbruken til busselskapene. Det kan vi gjøre ved å inkludere parametere som temperatur og føre, topografi og passasjertall, inn i modeller som beregner strømforbruk, sier Jensen.
– Dessuten kan avansert dataanalyse identifisere ytterligere forbedringspunkter, som forvarming av busser, og batteriovervåking som kan gi signal ved avbrutt lading, legger han til.
Dette påvirker strømforbruket
Resultatene hittil viser at både utetemperatur, temperaturen inne i bussen ved oppstart - samt høydeprofilen på ruten - i betydelig grad kan påvirke strømforbruket.
– Ved en utetemperatur på rundt 18 grader kan for eksempel en elbuss kjøre 50 prosent lenger enn ved 0 grader, sier Jensen.
Forskningen i forprosjektet er finansiert av Mobiforsk, som er knyttet til Forskningsrådets program FORREGION (Forskningsbasert innovasjon i regionene).