Havbruk har blitt vår nest største eksportnæring og den har som mål å femdoble seg innen 2050. For å få dette til skje og for å legge til rette for en bærekraftig vekst må teknologi, tilnærminger og politikk rundt næringen utvikles.
NORCE støtter industrien gjennom forskning og innovasjon på tvers av hele verdikjeden. Dette skjer gjennom mer enn over 100 forskere fra 20 forskningsgrupper og inkluderer områder som biologi, sykdom og velferd, nye produksjonssystemer, digital akvakultur, klimaspådommer, miljøinteraksjoner og -vurderinger, avfall til verdi, sirkularitet , livssyklusvurdering (LCA), samfunnsvitenskap og politikk.
På Aqua Nor møter du våre forskere på NORCE-seminaret, og på stand og miniseminarer på Forskningstorget. Fullstendig program ser du her:
Stand (alle dager)
NORCE har stand på Forskningstorget i hall H sammen med VI, UIB, UIT, NMBU, NTNU, HI, Akvaplan Niva, Nofima, Sintef, FHF og NFR. På standen vil man kunne møte engasjerte forskere, se presentasjoner og filmer om forskningen på NORCE og studere kystdronen.
Tirsdag 22. august
NORCE-seminar på møterom Dronning Maud kl 1300-1430
Havbruk for fremtiden (innlegg og paneldebatt).
Disse er på scenen:
- Trond Dokken, konserndirektør klima og miljø i NORCE
- Jarle Skeidsvoll, forskningsleder i NORCE
- Elisa Ravagnan, sjefsforsker i NORCE
- Anne Ingeborg Myhr, avdelingsleder bioteknologi og sirkulærøkonomi i NORCE
- Lars Ebbeson, forsker i NORCE
Debatt:
- Fiona Provan, avdelingsleder for hav og miljø i NORCE
- Nina Grieg, regiondirektør Grieg Seafood Rogaland
- Tore Norheim Hagtun, daglig leder i Clarify
- Olve Grotle, StortingsrepresentantHøyre
- Camilla Aadland, kommunikasjonssjef i NORCE (moderator)