Jeg har en mastergrad i endringsledelse og ph.d. i ledelse fra UiS. Temaet for ph.d.-avhandlingen var innovasjonsprosesser og strategiutvikling, der jeg gjennom et etnografisk feltarbeid fulgte designere i produktutviklingsarbeid. sentrale funn fra studien var hvordan uformelle normer for relasjonelt samspill bidro til både å kunne tøye konvensjoner for god design, og å kvalitetssikre løsninger under høy usikkerhet.
Mine forskningsinteresser har senere utviklet seg fra innovasjon, organisering og ledelse til mer tverrfaglig forskning innen energiomstilling, urban utvikling, designprosesser og estetisk, kulturell og sosial bærekraft, og har siden 2017 vært medlem av styringsgruppen i EERA jp Energy Systems Integration (ESI).
Etter avlagt ph.d. jobbet jeg på IRIS (senere NORCE), som kompetansemegler og som forsker, og har siden 2018 vært ansatt ved UiS som førsteamanuensis ved masterprogrammet i Endringsledelse. I perioden 2021 til 2024, har jeg også vært prodekan for forskning og innovasjon på samfunnsvitenskapelig fakultet ved UiS. I tillegg har jeg også erfaring fra privat næringsliv, blant annet som konseptutvikler og markedssjef.
Gjennom ulike forskningsprosjekter har jeg forsket på sosial aksept for oppdrettsfisk og havbruk i lokalsamfunn, medarbeiderdrevet innovasjon i kommuner og utvikling av metoder for innbyggerinvolvering i urban utvikling.
Av nåværende prosjekter forsker jeg på hvordan innbyggerne på Utsira og involverte parter vedrørende havvind på Utsira Nord jobber for å utvikle sosialt rettferdige løsninger for norges havvind-satsing. Jeg har også deltatt i New European Bauhaus prosjektet NEB-Star, hvordan vi kan brukte samskapingsmetoder og kunstneriske metoder for bedre og mer rettferdig innbyggerinvolvering i utviklingen av Stavanger. I 2026 startet vi også opp et nytt DUT-prosjekt kalt Youth4mobility der vi samarbeider med Kristiansand kommune, UiA, Folkehelseinstituttet, Trygg trafikk og Syklistforeningen om å implementere hjertesoner ved barne- og ungdomsskoler på en måte som bidrar til soial integrering. Vi forsker også sammen med kommuner om hvordan de kan bedre ruste seg for å håndtere ulike interesser og konflikter knyttet til realiseringen av en grønn omstilling. I samarbeidsprosjektet GET Engaged jobber vi sammen med innbyggerne i ulike kommuner på sør-vestlandet for å utforske og utvikle prosessmetodikker for å komme frem til bedre, omforente løsninger i konflikter knyttet til grønn omstilling. Ved utgangen av 2026 avslutter vi EU-prosjektet HarvRESt som handler om grønn energi-omstilling i landbruket og lokal energiberedskap. Utover å bidra til å utforske bedre energiløsninger for landbruket i en internasjonal og lokal kontekst har prosjektet også vært viktig for å mobilisere aktører og interessenter og å reise sentrale problemstillinger knyttet til grønn omstilling i landbruket.